PASTI DRUŽABNIH OMREŽIJ
Družabna omrežja nudijo ogromno informacij, prednosti, pa tudi pasti in nevarnosti. Kako ravnati in se zaščititi, preberite v spodnjem prispevku.
DRUŽABNA OMREŽJA: 10 NASVETOV
1. Na začetku, ko se pridružujemo novemu socialnemu omrežju, vpišemo čim manj osebnih podatkov.
2. Starostna omejitev za socialna omrežja je načeloma 13 let, za nekatera pa tudi 18.
3. Nastavitve zasebnosti svojega profila v družabnih omrežjih nastavimo tako, da lahko naše objave in profil vidijo le prijatelji (na zasebni profil).
4. Za prijatelje v družabnih omrežjih sprejemamo le ljudi, ki jih tudi v živo poznamo.
5. Naučimo se prijaviti zlorabo, nadlegovanje, sovražno skupino, sliko, posnetek in blokirati osebo v družabnem omrežju, ki ga uporabljamo. Naučimo se tudi izbrisati svoj profil.
6. Spoštujmo zasebnost drugih in ne objavljajmo njihovih slik, če nam tega niso dovolili. Prav tako preverjajmo in spremljajmo, kaj so drugi objavili o nas.
7. Nikomur ne zaupajmo svojega gesla za omrežja, lahko nam ukrade identiteto in povzroči velike težave.
8. Bodimo previdni pri uporabi lokacijskih storitev v družabnih omrežjih.
9. Prek družabnih omrežjih se širijo tudi spam, virusi in goljufije. Ne odpirajmo sporočil od neznancev in nenavadnih sporočil naših prijateljev (kjer nas prosijo za denarno pomoč ali nam pošiljajo "smešne" ali podobno "zanimive" videe).
10. Zavedajmo se, da kar objavimo na družabnem omrežju, na nek način predamo v last omrežja.
ČESA NA DRUŽABNEM OMREŽJU NIKOLI NE OBJAVIMO?
1. Domačega naslova.
2. Telefonske številke.
3. Informacij o tem, kam in kdaj potuješ.
4. Svoje trenutne lokacije.
5. Finančnih podatkov, kot je številka tekočega računa, kopija bančne kartice ipd.
6. Kopij dokumentov (osebne izkaznice, potnega lista, zdravstvene izkaznice itd.).
7. Zaupnih informacij, ki nam jih je nekdo zaupal v pogovoru.
8. Fotografij in posnetkov, na katerih so drugi, brez njihove privolitve nikoli ne smemo objaviti na socialnih omrežjih.
9. Neprimernih komentarjev in vsebin.
10. Razgaljenih ali golih fotografij.
11. Lažnih novic in drugih laži.
12. Naslova svoje šole ali svojega šolskega urnika.
13. Svojih gesel.
14. Imen svojih hišnih ljubljenčkov.
Ne objavljamo slik v kopalkah, razgaljenih fotografij, slik, ki razkrivajo naš domači naslov ali kakšne druge osebne podatke. Tudi če je naš profil zaseben, lahko pride do zlorab. Prav tako lahko te slike vidijo učitelji, naš bodoči delodajalec, naši sorodniki ali kdorkoli drug. Pred objavo posamezne slike ali videoposnetka razmislimo, kaj z objavo razkrivamo, sporočamo in kakšne so lahko posledice.
Biti moramo zelo previdni, s kom komuniciramo in kakšna sporočila pošiljamo. Ljudje na spletu niso vedno to, za kar se izdajajo.
STAROSTNA MEJA
TikTok zahteva, da morajo biti uporabniki stari vsaj 13 let, da uporabljajo aplikacijo, in da morajo imeti mlajši od 18 let dovoljenje staršev ali skrbnikov. Snapchat lahko uporabljajo otroci, stari 13 let in več. Ker je Messenger del Facebooka, moramo za uporabo imeti Facebook račun. Tako kot Facebook ima tudi Messenger starostno omejitev za prenos in uporabo aplikacije 13 let. Enako velja za Viber.
Več na: https://safe.si/nasveti/druzabna-omrezja