Branje za bralno značko je vsesplošno slovensko kulturno gibanje in prostovoljna dejavnost; učence spodbuja k branju in dviga njihovo bralno kulturo. Osnovni cilj branja za bralno značko je vzgojiti bralca, ki bo rad bral vse življenje.
CILJI BRALNE ZNAČKE:
- Bralec se za Bralno značko odloči prostovoljno in bere v svojem prostem času, po svojih željah in zanimanjih, da bo (p)ostal bralec (za) vse življenje.
- Bere različna leposlovna in poučna gradiva, tiskana in elektronska, na različnih medijih (knjiga, splet, televizija idr.), bere z razumevanjem, bere, ker branje potrebuje, ker mu pomaga v vsakdanjem življenju …, in bere, ker v branju uživa.
- Branje za bralno značko se prepleta, povezuje in dopolnjuje s šolskim branjem (pri pouku, domače branje) oz. z bralno vzgojo v vrtcu, sledi istim ciljem. Toda Bralna značka uspešno dopolnjuje šolsko branje takrat, kadar je osredinjena na doživljanje literature po meri mladega bralca, na razvijanje bralne pismenosti in bralne kulture vsakega bralca posebej, na podpiranje ljubezni in veselja do branja.
- Bralna značka se povezuje z dejavnostmi v splošni knjižnici, z različnimi bralnimi projekti, kampanjami idr., tudi z različnimi dejavnostmi (npr. z novinarskim krožkom, literarnim glasilom, dramskim krožkom …).
- Posebno pozornost Bralna značka namenja branju dobrih sodobnih besedil slovenskih avtorjev in sodobni slovenski ilustraciji.
Bralno značko bomo tudi letos skrbno načrtovali in izpeljali.
Vanjo so vključeni učenci od 1. razreda do zaključka šolanja.
Pri prvošolcih - začetnih bralcih - povabimo k sodelovanju starše.
Učenci od prvega do četrtega razreda preberejo knjige s seznama, ki so ga prejeli na začetku šolskega leta.
Več o bralni znački si lahko preberete na: http://www.bralnaznacka.si/sl/