Krepitev kompetenc

Krepitev kompetence podjetnosti in spodbujanje prožnega prehajanja med izobraževanjem in okoljem v osnovnih šolah - POGUM


Projekt poteka v sklopu razpisa prednostne osi Znanje, spretnosti in vseživljenjsko učenje za boljšo zaposljivost in traja od 3. 2. 2017 do 31.8.2022.

Akronim projekta: POGUM (Podjetnost Gradnik zaUpanja Mladih)

Sodelujoči v projektu:
• ZRSS - vodenje projekta,
• vzgojno-izobraževalni zavodi: 30 RVIZ (razvojne šole) in 90 IVIZ (implementacijske šole);
• Univerza v Ljubljani, Pedagoška Fakulteta; Univerza na Primorskem, Pedagoška Fakulteta;
• Šola za ravnatelje; Institut Jožef Stefan; Center arhitekture Slovenije, zavod za razvoj prostorske kulture; Ceed Slovenia, Gospodarska zbornica Slovenije;
• Simbioza Genesis, socialno podjetje; Zveza kulturnih društev Slovenije.

Podjetnost v izobraževanju govori o navdihujočih potencialih človeka, ki potrebuje um, veščine in znanje, da ustvarja kreativne ideje in pobude in da te ideje spremeni v prakso. To bo vsak dosegel tako, da bo v času šolanja razvijal ustvarjalnost in inovativnost v kontekstu kompetence podjetnosti, na vseh ravneh izobraževanja in usposabljanja.

Specifični cilj projekta:
»Spodbujati prožne oblike učenja ter podpirati kakovostno karierno orientacijo za šolajočo se mladino na vseh ravneh izobraževalnega sistema«

Področja dela v projektu POGUM
Da bi imel v času šolanja vsak učenec, dijak, študent čim boljše priložnosti za razvoj znanja in ključnih kompetenc, je bil na ravni EU oblikovan kompetenčni okvir (EntreComp) - podjetnostna kompetenca, ki zagotavlja, da vsakdo razvija podjetnost v treh zaokroženih področjih:
• Ideje in priložnosti: ustvarjalnost, nabor idej in ovrednotenje, izkustveno učenje, etično razmišljanje.
•    Viri: motivacija, samoiniciativnost učenja, analiza, kritično razmišljanje, vrednotenje.
•    Aktivnost: načrtovanje, odločanje, proaktivnost, motiviranje, finančna pismenost, timsko delo, vztrajnost - negotovost, samozavedanje, izkustveno učenje, zaznavanje in reševanje problemov, veščine vodenje karierne poti).

Kompetenco podjetnosti bodo učenci v okviru projekta POGUM razvijali pri rednem poku, razširjenem programu in v specifičnih obšolskih dejavnostih v OŠ. Za razvoj le te se v okviru projekta oblikuje kon- cetualizacija podjetnosti, ki temelji na ciljih trajnostnega razvoja in vseživljenjskega učenja.

Učenci bodo kompetenco podjetnosti razvijali v naslednjih vsebinskih sklopih:

  • Karierna in poklicna orientacija na poti podjetnosti,
  • Ekonomija samooskrbe,
  • Šole kot središče skupnosti,
  • Nove tehnologije in trajnostni razvoj,
  • Prostori,
  • Kultura kot spodbujanje sobivanja v različnosti.

Kako bomo to uresničili?

V okviru projekta sodelujejo šole, ki bodo v petih letih razvile in preizkušale didaktične modele razvoja podjetnostne kompetence v sodelovanju z vsemi konzorcijskimi partnerji. Namen je, da izobraževanje v osnovni šoli preraste v tesno sodelovanje z lokalno skupnostjo zaradi reševanja konkretnih izzivov iz okolja, pri čemer se bodo uresničevali cilji učnih načrtov. Pouk bo temeljil na interdisciplinarnosti in izkustvenem učenju, v sodelovanju z zunanjimi akterji v lokalnih skupnosti, ko se bodo zunanji sodelavci načrtno in smiselno umeščali v vzgojnoizobraževalni program.

 

Ponedeljek 22. April Ponedeljek
Sreda 24. April Sreda
Četrtek 25. April Četrtek
Sobota 27. April Sobota
Dan upora proti okupatorju
Nedelja 28. April Nedelja

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Osnovna šola Hruševec Šentjur